Kolmivaiheinen sähkömoottori: 3LC-280M-2, 90 kW
| Tekniset perustiedot | |
| Moottorityyppi | 3LC-280M-2 |
| Nimellisteho (kW) | 90 |
| Runkokoko (mm) | 280 |
| Napojen lukumäärä | 2 |
| Nimellisnopeus (r/min) | 2980 |
| Taajuus (Hz) | 50 |
| Sähköiset parametrit | |
| Nimellisjännite (V) | 400/690 |
| Kytkentä | △/Y |
| Nimellisvirta 400 V (A) | 152 |
| Nimellisvirta 690 V (A) | 88,12 |
| Hyötysuhde 100 % kuormalla (%) | 95 |
| Hyötysuhdeluokka | IE3 |
| Tehokerroin 100 % kuormalla | 0,9 |
| Käynnistys- ja vääntömomenttiominaisuudet | |
| Käynnistysmomentin suhde (LRT/RLT) | 1,8 |
| Maksimivääntömomentin suhde (BDT/RLT) | 2,3 |
| Käynnistysvirran suhde (LRA/RLA) | 7,1 |
| Roottorin hitausmomentti (kg·m²) | 1,1487 |
| Sovellettavat standardit | |
| Tekniset tiedot | IEC60034-1 |
| Testaus | IEC60034-2 |
| Melu | IEC60034-9 |
| Tärinä | IEC60034-14 |
| Rakenne- ja käyttötiedot | |
| Asennusasento | IM B3, B5, B35, V1 |
| Käyttötapa | S1 (S2, S3, S4 – S9 valinnainen) |
| Kuormitustyyppi | Parabolinen tai lineaarinen käyrä |
| Kotelointiluokka | IP55 |
| Eristysluokka | F |
| Lämpenemäluokka | B |
| Jäähdytysmenetelmä | IC411 |
| Käynnistysmenetelmä | Suorakäynnistys (DOL), taajuusmuuttaja (VFD), pehmokäynnistin |
| Pyörimissuunta | Molemmat |
| Tärinä (mm/s) | 2.8 |
| Kaapeliläpiviennit | 2-M63X1.5 |
| Käyttöolosuhteet | |
| Ympäristölämpötila-alue | -20 … +40°C (-30, +50, +60 valinnaisena) |
| Suurin asennuskorkeus | enintään 1000 m |
| Pakkaus ja mitat | |
| Pakkauksen mitat (mm) | 1152*652*846 |
| Pakkauksen paino (kg) | 562 |
| Laakerit ja voitelu | |
| DE/NDE-laakerit | 6314-C3/6314-C3 |
| Voiteluaine | Litiumpohjainen rasva nro 2 (lämpötilaluokka) |
| Lisävarusteet | |
| 3 x PTC-termistori | |
2-napainen sähkömoottori raskaasti kuormitetuille pääkäytöille
Valmistus- ja prosessikäytössä ratkaisevia ovat tasainen käynti, lämpöstabiilius ja kyky kestää pitkäaikaista kuormitusta ilman tarpeettomia seisokkeja. Tähän sopii 2-napainen 3LC-280M-2-sähkömoottori, joka yhdistää tehokkuuden ja hyvän käyttöarvon käyttölaitteissa, joilta odotetaan jatkuvaa suorituskykyä koko työvuoron ajan.
Kun käyttö on kytketty pumppuihin, kompressoreihin, kuljettimiin tai prosessiyksiköihin, huoltotiimeille jää mahdollisuus ennakoitavaan huoltoon ja vakaisiin käyttöolosuhteisiin. Käyttötekniikassa on tärkeää, että moottori reagoi nopeasti käynnistyksessä ja säilyttää samalla parametrinsa vaihtelevalla kuormalla. IE3-hyötysuhdeluokka tukee tätä vähentämällä energiahäviöitä normaalikäytössä.
IE3-hyötysuhdeluokka pienempään kulutukseen jatkuvassa käytössä
Sovelluksissa, joissa moottori käy päivittäin useita tunteja, hyötysuhde vaikuttaa suoraan sekä energiakustannuksiin että järjestelmän lämpökuormaan. IE3-hyötysuhdeluokka tarjoaa erittäin korkean hyötysuhteen, joka on erityisen arvokas vakaissa toimintapisteissä ja pitkissä tuotantosykleissä.
Nimellisnopeus 2980 rpm tukee sovelluksia, joissa tarvitaan suurempaa nopeutta ja tasaista tehonsiirtoa. Nimellisvirta on 152 A jännitteellä △ 400V ja 88.12 A jännitteellä Y 690V, mikä helpottaa tehonsyötön suunnittelua teollisissa sähköasennuksissa. Tässä luokassa 400 V sähkömoottoria käytetään yleisesti, kun vaaditaan yhteensopivuutta tuotantohallien vakiomuotoisten sähköjärjestelmien kanssa.
Käynnistysominaisuudet kuormitettuihin käynnistyksiin
Käynnistysmomenttisuhde 1.8 ja käynnistysvirtasuhde 7.1 muodostavat hyvän perustan sovelluksille, jotka eivät käynnisty kuormittamattomina. Maksimimomenttisuhde 2.3 parantaa käytön toimintaa lyhytaikaisten kuormitusmuutosten ja prosessitoimenpiteiden aikana. Käytännössä tämä tarkoittaa pienempää riskiä ei-toivottuun nopeuden laskuun kuljettimen, sekoittimen tai kompressoriportaan käynnistyessä.
Tukeva valurautarunko vaativiin teollisuusolosuhteisiin
Tukeva valurautarunko on suunniteltu kohteisiin, joissa esiintyy tärinää, mekaanista rasitusta ja vaaditaan pitkäaikaista asennusvakautta. Vahvistetut valurautaiset laakerikilvet ja vahvistetut valurautaiset jalat auttavat säilyttämään rakenteellisen jäykkyyden myös silloin, kun moottori on asennettu vaativaan koneen runkoon. Rakenne soveltuu käyttökohteisiin, joissa sähkömoottorilta vaaditaan johdonmukaista toimintaa raskaassa käytössä.
DE-laakeri 6314-C3 ja NDE-laakeri 6314-C3 tukevat pitkää käyttöikää, kun voitelu ja asennus on suunniteltu oikein. Roottorin hitausmomentti 1.149 kg/m² on tärkeä kiihtyvyyden ja hidastuvuuden suunnittelussa, erityisesti usein jaksottuvissa käytöissä. Melutaso 91 dB(A) on huomioitava, kun moottori integroidaan teknisiin yksiköihin, joissa arvioidaan työpaikan kokonaismelukuormaa.
Tarkka asennus ja kytkentä sähkökeskukseen
Pakkausmitat 1152*652*846 mm ja pakkauksen paino 562 kg helpottavat logistiikan ja asennuksen suunnittelua. Kaapeliläpiviennit 2-M63X1.5 tarjoavat tilaa tehokaapeleiden turvalliseen reititykseen ja kytkentään projektin olosuhteiden mukaisesti. Yhdessä 400/690 V syötön kanssa moottori integroituu hyvin teollisuuslinjoihin, joissa käytetään vakiintuneita jännitetasoja.
7 sovellusta valmistus- ja prosessikäyttöön
3LC PRO -malli soveltuu erityisen hyvin seuraaviin teollisuussovelluksiin:
- Suuren kapasiteetin keskipakopumpun käyttö vedenkäsittelylaitoksessa.
- Ruuvikompressorin pääkäyttö paineilmakonehuoneessa.
- Hihnakuljettimen käyttö irtotavaran käsittelylinjassa.
- Sekoittimen käyttöyksikkö kemiallisessa prosessiastiassa.
- Poistopuhaltimen käyttö maalaamossa tai kuivauslaitoksessa.
- Muovinkäsittelyn granulaattorin päämoottori.
- Murskaimen tai myllyn käyttö materiaalituotannossa.
Näissä sovelluksissa myös alkuperä ja huoltotuki ovat tärkeitä. Se, että kyseessä on luotetun valmistajan ja jakelijan VYBO Electricin ratkaisu, auttaa varmistamaan varaosien, teknisen tuen ja käyttövarastoon tehtävien uusintatilausten jatkuvuuden.
Jos tavoitteena on lisätä käyttö tuotantoon nopeasti, tämä 400 V sähkömoottori tarjoaa järkevän tasapainon suorituskyvyn, tehokkuuden ja mekaanisen kestävyyden välillä päivittäisessä teollisuuskäytössä. Tilaa 3LC-280M-2 hyvissä ajoin, jotta asennusta ja käyttöönottoa ei tarvitse siirtää toimitusaikojen vuoksi.




