Kolmivaiheinen sähkömoottori: 1AL-132M1-6, 4 kW
| Tekniset perustiedot | |
| Moottorityyppi | 1AL-132M1-6 |
| Nimellisteho (kW) | 4 |
| Runkokoko (mm) | 132 |
| Napojen lukumäärä | 6 |
| Nimellisnopeus (rpm) | 960 |
| Taajuus (Hz) | 50 |
| Sähköiset parametrit | |
| Nimellisjännite (V) | 400/690 |
| Kytkentä | △/Y |
| Nimellisvirta 380 V (A) | 9,5 |
| Nimellisvirta 400 V (A) | 9,03 |
| Nimellisvirta 415 V (A) | 8,65 |
| Nimellisvirta 690 V (A) | 5,23 |
| Hyötysuhde 100 % kuormalla (%) | 82 |
| Hyötysuhdeluokka | ei IE-luokitusta |
| Tehokerroin 100 % kuormalla | 0,76 |
| Käynnistys- ja vääntömomenttiominaisuudet | |
| Käynnistysmomentin suhde (LRT/RLT) | 2,1 |
| Murtomomentin suhde (BDT/RLT) | 2,1 |
| Käynnistysvirran suhde (LRA/RLA) | 6,5 |
| Roottorin hitausmomentti (kg·m²) | 0,0357 |
| Sovellettavat standardit | |
| Erittely | IEC60034-1 |
| Testaus | IEC60034-2 |
| Melu | IEC60034-9 |
| Tärinä | IEC60034-14 |
| Rakenne- ja käyttötiedot | |
| Asennustapa | B3, B5, B14, B14B, B34, B35 |
| Käyttötapa | S1 (S2, S3, S4 – S9 valinnaisena) |
| Kuormitustyyppi | Parabolinen tai lineaarinen käyrä |
| Kotelointiluokka | IP55 |
| Eristysluokka | F |
| Lämpenemäluokka | B |
| Jäähdytysmenetelmä | IC411 |
| Käynnistysmenetelmä | DOL, VFD, pehmokäynnistin |
| Pyörimissuunta | Molemmat |
| Tärinä (mm/s) | 2,8 |
| Kaapeliläpiviennit | 2-M32X1.5 |
| Käyttöolosuhteet | |
| Ympäristön lämpötila-alue | +65°C |
| Suurin asennuskorkeus | enintään 1000 m |
| Pakkaus ja mitat | |
| Pakkauksen mitat (mm) | 540*290*340 |
| Pakkauksen paino (kg) | 50 |
| Laakerit ja voitelu | |
| DE/NDE-laakerit | 6308-2Z/6308-2Z |
| Voiteluaine | Litiumpohjainen rasva nro 2 (lämpötilaluokka) |
Sähkömoottori 1AL-132M1-6 tarkkaan integrointiin kolmivaihekäytössä
VYBO Electricin sähkömoottori 1AL-132M1-6 on 6-napainen kolmivaihemalli, jonka nimellisjännite on 400/690 V, taajuus 50 Hz ja nimellisnopeus 960 rpm. Juuri tämä yhdistelmä määrittää sen käyttöluonteen. Moottori sopii kohteisiin, joissa käytön täytyy toimia tasaisesti ilman tarpeettoman nopeaa käynnistystä ja säilyttää rauhallinen käynti koko työvuoron ajan. Vakaata rytmiä tarvitsevissa laitteissa tällainen toiminta on käytännöllistä sekä käynnistyksessä että pitkäaikaisessa kuormituksessa. 4 kW:n teho antaa tälle versiolle hyvän perustan teknologioihin, joissa käytöltä odotetaan jatkuvaa toimintaa ja luotettavaa yhteistyötä koneen mekaanisen osan kanssa.
Kolmio-/tähtikytkentä helpottaa integrointia tavallisiin teollisuusjärjestelmiin. Sähkömoottori soveltuu DOL-käynnistykseen, taajuusmuuttajaohjaukseen ja pehmokäynnistinkäyttöön. Tämä on tärkeää tilanteissa, joissa yksi sovellus tarvitsee yksinkertaisen suoran kytkennän ja toinen pehmeämmän käynnistyksen tai säädetyn toiminnan. Käytännössä se laajentaa käyttömahdollisuuksia teknologioissa, joissa käyttötila, käynnistysolosuhteet tai prosessin tasaisuutta koskevat vaatimukset vaihtelevat.
Mitä tämä malli tarjoaa käytännön toiminnassa
6-napainen rakenne ja 960 rpm:n nopeus sopivat luontevasti laitteisiin, joissa liikkeen pitää olla selkeää ja tasapainoista. Siksi sähkömoottori 1AL-132M1-6 soveltuu hyvin esimerkiksi kierrätyspumppuihin, sekoitussäiliöihin, ilmanvaihtokoneisiin, rumpumekanismeihin, hihnakuljettimiin, suodatuskokoonpanoihin, kuivausyksiköihin, pakkauspisteisiin, poistojärjestelmiin ja lajitteluteknologioihin. Joissakin käyttökohteissa etuna on rauhallisempi käynti tasaisella kuormalla. Toisissa etuna on moottorin hyvä vaste taajuusmuuttajaohjaukseen ja mahdollisuus sovittaa käyttö paremmin laitteen työkiertoon.
Moottori on suunniteltu paraboliselle tai lineaariselle kuormituskäyrälle, joten se sopii sekä jatkuvan vastuksen sovelluksiin että prosesseihin, joissa kuormitus muuttuu toimintapisteen mukaan. Ilmanvaihdossa ja pumppauksessa tämä on tärkeää järjestelmän vakauden kannalta. Kuljetuksessa ja sekoituksessa se on tärkeää säännöllisen mekaanisen käyttäytymisen kannalta. Roottorin hitausmomentti 0,0357 kg·m² tukee tasapainoista vastetta käynnistyksen ja säädön aikana. Käyttö ei siten tunnu tarpeettoman rajulta, mutta säilyttää samalla selkeän vasteen käyttötilan muuttuessa.
Käynnistys, momentti ja sähköinen käyttäytyminen
Käynnistyksessä moottorin käynnistysmomentin suhde on 2,1. Se auttaa ylittämään laitteen alkuvastuksen ilman epävarmaa kiihtymistä. Maksimimomentin suhde 2,1 tukee vakaata käyntiä kuormituksen muuttuessa tai vaihdellessa lyhytaikaisesti. Käynnistysvirran suhde 6,5 on tärkeä suojausten suunnittelussa ja sähköhaaran oikeassa mitoituksessa. Nimellisvirta on 9,5 A 400 V:lla. Nämä tiedot auttavat ohjauskeskuksen, suojauskomponenttien ja itse käyttöönoton suunnittelussa.
Käyttökerroin 1,0 vastaa vakaata käyttöä nimellisolosuhteissa. Käyttötavat S1, S2, S3 ja S4-S9 antavat mallille laajan käyttöalueen. Se voi toimia jatkuvassa käytössä ja jaksottaisissa sykleissä sen mukaan, miten tietty teknologia on asetettu. Toistuvia käynnistyksiä sisältävissä laitteissa tämä on tärkeää jokaisen seuraavan syklin varmuuden kannalta. Jatkuvasti toimivilla linjoilla se tukee pitkäaikaista käyttövakausta.
Mekaaninen rakenne ja asennusvalmius
132 mm:n runkokoko tarjoaa tukevan perustan teollisuuslaitteisiin, joissa moottorilta odotetaan säännöllistä kuormitusta ja mekaanista vakautta. Sekä DE- että NDE-puolelle on asennettu 6308-2Z-laakerit, jotka tukevat luotettavaa roottorin laakerointia päivittäisessä käytössä. Litiumperustainen rasva nro 2 soveltuu tavallisiin teollisuusolosuhteisiin. Tasapainotus puolikkaalla kiilalla helpottaa oikeaa liitäntää hihnapyörään, kytkimeen tai muuhun voimansiirtoelementtiin.
Rakenteessa on 2-M32X1.5-kaapeliläpiviennit, jotka tukevat siistiä sähkönsyöttöä. Moottori voi pyöriä molempiin suuntiin, joten se mukautuu hyvin myös laitteisiin, joissa käytön lopullinen järjestely päätetään vasta asennuksen aikana. Pakattu paino 50 kg ja pakkausmitat 540 × 290 × 340 mm helpottavat käsittelyn, varastoinnin ja teknologiaan asennuksen valmistelun suunnittelua.
Kestävyys ja työolosuhteet
Moottorin suojaus on IP55 ja jäähdytys IC411. Tämä tukee käyttöä normaalissa teollisuusympäristössä, jossa esiintyy pölyä, käyttöympäristön kosteutta ja pidempiä työjaksoja. Eristysluokka F ja lämpenemäluokka B tukevat luotettavaa lämpötasapainoa. Malli on tarkoitettu enintään +65 °C:n ympäristölämpötilaan ja enintään 1000 m:n asennuskorkeuteen. 2,8 mm/s:n värähtely A-luokassa edistää tasaista käyntiä, mikä on erityisen tärkeää moottorin toimiessa tarkempien teknologiaosien kanssa.
1AL OPTIMAL -alustalla tämä malli on ammattimainen ratkaisu laajaan teolliseen käyttöön. Sarja on suunniteltu pienjännitealustaksi alumiinirungolla, painottaen nopeaa käyttöönottoa, todettua laatua ja erittäin hyvää hinta-laatusuhdetta. Asennusmuodot IM B3, IM B35, IM B5, IM B14 ja IM B34 ovat saatavana tarpeen mukaan.
Tasapainoinen käyttö teknologioihin, joissa on säännöllinen käyttösykli
Sähkömoottori 1AL-132M1-6 sopii kohteisiin, joissa käytöltä odotetaan tasaisuutta, tukevaa mekaanista ratkaisua ja luotettavaa sähköistä integrointia toimintaan. Vakaata työrytmiä painottavissa teknologioissa se tarjoaa varmuutta käynnistykseen, hyvän valmiuden säätöön ja päivittäistä teollisuuskäyttöä vastaavan rakenteen.





