Kolmivaiheinen sähkömoottori: 1AL-71M2-2, 0,55 kW
| Tekniset perustiedot | |
| Moottorityyppi | 1AL-71M2-2 |
| Nimellisteho (kW) | 0,55 |
| Runkokoko (mm) | 71 |
| Napojen lukumäärä | 2 |
| Nimellisnopeus (rpm) | 2790 |
| Taajuus (Hz) | 50 |
| Sähköiset parametrit | |
| Nimellisjännite (V) | 230/400 |
| Kytkentä | △/Y |
| Nimellisvirta 230 V (A) | 2,26 |
| Nimellisvirta 400 V (A) | 1,3 |
| Hyötysuhde 100 % kuormalla (%) | 74 |
| Tehokerroin 100 % kuormalla | 0,82 |
| Käynnistys- ja vääntömomenttiominaisuudet | |
| Käynnistysmomentin suhde (LRT/RLT) | 2,3 |
| Murtomomentin suhde (BDT/RLT) | 2,3 |
| Käynnistysvirran suhde (LRA/RLA) | 6,1 |
| Roottorin hitausmomentti (kg·m²) | 0,0009 |
| Sovellettavat standardit | |
| Erittely | IEC60034-1 |
| Testaus | IEC60034-2 |
| Melu | IEC60034-9 |
| Tärinä | IEC60034-14 |
| Rakenne- ja käyttötiedot | |
| Asennustapa | B3, B5, B14, B14B, B34, B35 |
| Käyttötapa | S1 (S2, S3, S4 – S9 valinnaisena) |
| Kuormitustyyppi | Parabolinen tai lineaarinen käyrä |
| Kotelointiluokka | IP55 |
| Eristysluokka | F |
| Lämpenemäluokka | B |
| Jäähdytysmenetelmä | IC411 |
| Käynnistysmenetelmä | DOL, VFD, pehmokäynnistin |
| Pyörimissuunta | Molemmat |
| Tärinä (mm/s) | 2,8 |
| Kaapeliläpiviennit | 2-M20X1.5 |
| Käyttöolosuhteet | |
| Ympäristön lämpötila-alue | +65°C |
| Suurin asennuskorkeus | enintään 1000 m |
| Pakkaus ja mitat | |
| Pakkauksen mitat (mm) | 260*170*215 |
| Pakkauksen paino (kg) | 6,3 |
| Laakerit ja voitelu | |
| DE/NDE-laakerit | 6202-2Z/6202-2Z |
| Voiteluaine | Litiumpohjainen rasva nro 2 (lämpötilaluokka) |
Sähkömoottori 1AL-71M2-2 0,55 kW kompakteihin käyttölaitteisiin ja luotettavaan päivittäiseen käyttöön
Sähkömoottori 1AL-71M2-2 valmistajalta VYBO Electric on käytännöllinen ratkaisu teollisuuslaitteisiin, joissa tarvitaan korkeampaa työtahtia, tilaa säästävää rakennetta ja luotettavaa toimintaa koko työvuoron ajan. Kyseessä on kolmivaiheinen epätahtisähkömoottori, jonka teho on 0,55 kW, rakenne 2-napainen ja nimellisnopeus 2790 rpm taajuudella 50 Hz. Nimellisjännite 230/400 V ja kolmio/tähti-kytkentä mahdollistavat helpon liittämisen tavallisiin kolmivaihejärjestelmiin, mikä helpottaa sekä uusien laitteiden suunnittelua että olemassa olevan tekniikan modernisointia.
Runkokoko 71 tarjoaa erittäin hyvän perustan koneisiin, joissa kompaktit mitat on yhdistettävä tasaiseen ja vakaaseen työskentelyyn. 0,55 kW:n teholuokka on erityisen kiinnostava käyttökohteissa, joissa moottorilla on jo selvästi tärkeä rooli prosessissa mutta ratkaisulta vaaditaan edelleen pientä tilantarvetta ilman tarpeettoman suuria asennusmittoja. Tällaisissa tilanteissa luotettava käynnistyminen, tasainen käynti ja hyvä soveltuvuus toistuviin käyttöjaksoihin ovat ratkaisevia.
Kun tekniikka tarvitsee ripeän käytön ilman tarpeettomia seisokkeja
1AL-71M2-2-mallin tehokerroin on 0,82 ja hyötysuhde 74 %. Nimellisvirta on 2,26 A jännitteellä 230 V ja 1,30 A jännitteellä 400 V, mikä antaa luotettavan perustan oikealle sähköiselle mitoitukselle. Käytännössä tässä teholuokassa on yhtä tärkeää, miten moottori käyttäytyy käynnistyksen aikana ja työkuorman muuttuessa. Käynnistysmomentin suhde 2,3, maksimimomentin suhde 2,3 ja käynnistysvirran suhde 6,1 kuvaavat moottoria, joka pystyy käsittelemään säännölliset käynnistykset varmasti ja vakaalla suorituskyvyllä.
Nämä ominaisuudet ovat tärkeitä kaikkialla, missä käyttö ei toimi vain yhdessä tasaisessa tilassa. Monissa laitteissa käynnistys, vakaa käynti ja vastuksen muutokset vuorottelevat tuotantovaiheen mukaan. Jotta tekniikka toimisi sujuvasti, moottorin on reagoitava ennakoitavasti ilman koko järjestelmään kohdistuvaa tarpeetonta kuormitusta. Juuri tässä tämän mallin käytännön arvo näkyy.
Valmis nykyaikaisen tuotannon rytmiin
1AL-71M2-2 soveltuu käyttöluokkiin S1, S2, S3 ja S4-S9. Sillä on siis paikkansa sekä jatkuvassa käytössä että prosesseissa, joissa kuormitus on jaksottaista tai syklistä. Käyttökerroin 1,0 vastaa nimellisiä käyttöolosuhteita, ja parabolinen tai lineaarinen kuormitusominaisuus laajentaa käyttömahdollisuuksia erilaisissa teknologioissa, joissa kuormituksen luonne muuttuu työkierron aikana.
Todellisessa käytössä tämä on erittäin tärkeää mekanismeissa, jotka kuljettavat, annostelevat, poistavat ilmaa, tuulettavat tai sekoittavat. Pieni tai keskikevyt käyttö ratkaisee usein sen, toimiiko koko linja rauhallisesti ja ilman suunnittelemattomia pysähdyksiä. Tämän luokan moottorin on siksi hallittava varsinaisen käynnin lisäksi myös säännöllinen käynnistyminen ilman epävakaata käyttäytymistä.
Kestävyyttä, jonka huomaa päivittäisessä käytössä
Moottori on valmistettu alumiinirunkoon ja siinä on IP55-suojaus, joka suojaa pölyltä ja vesisuihkuilta. Korjaamoissa, tuotantohalleissa ja teknisissä tiloissa tämä on erittäin tärkeä ominaisuus, koska käyttölaite on paremmin valmistautunut päivittäiseen teollisuusympäristöön. IC411-jäähdytys tukee vakaata lämpötilakäyttäytymistä pidemmässä käytössä. Eristysluokka F ja lämpötilan nousuluokka B täydentävät teknisen perustan säännölliseen ja pitkäaikaiseen käyttöön.
Käyntilaatua tukevat värähtelynopeus 2,8 mm/s luokassa A sekä melutaso 64 dB(A). Tämä on erityisen hyödyllistä laitteissa, jotka toimivat kompakteissa tuotantoyksiköissä tai lähempänä käyttäjää. Moottori voi pyöriä molempiin suuntiin, mikä laajentaa käyttömahdollisuuksia yleismekanismeissa ja suunnanvaihtoa käyttävissä kokoonpanoissa. Tasapainotus tehdään puolikkaalla kiilalla. Sekä DE- että NDE-puolella käytetään laakereita 6202-2Z ja voiteluun käytetään litiumrasvaa nro 2.
Luonteva käyttö monenlaisissa teknologioissa
Teho 0,55 kW ja nopeus 2790 rpm tekevät tästä mallista sopivan käyttölaitteen laitteisiin, joissa tarvitaan ripeää mekaanista vastetta ja luotettavaa työrytmiä. Se sopii hyvin kuljettimiin, materiaalinsyöttimiin, pakkauskokoonpanoihin, merkintäyksiköihin, lajittelumoduuleihin ja annosteluasemiin. Sillä on paikkansa myös puhallinyksiköissä, poistojärjestelmissä, pumppumoduuleissa, kevyen tai keskikevyen kuorman sekoittimissa, täyttöpisteissä, kokoonpanolinjoilla, huoltolaitteissa ja tuotannon apumekanismeissa.
Keskeinen etu on, että moottori sopii hyvin laitteisiin, joissa tila on rajallinen mutta käyttö vaatii jo selvästi suurempaa työtehoa kuin pienimmät käyttölaitteet. Siksi se on järkevä valinta teknologioihin, jotka tarvitsevat luotettavan päivittäisen käytön ilman tarpeettomia kompromisseja koon ja kestävyyden suhteen.
1AL OPTIMAL -alustan edut siellä, missä niillä on merkitystä
Malli kuuluu 1AL OPTIMAL -sarjaan, joka on asiakkaiden suosiossa erinomaisen hinta-laatusuhteen, todistetun laadun ja eri teollisuudenaloille sopivan laajan käytettävyyden ansiosta. Alusta on saatavana asennusmuodoissa IM B3, IM B35, IM B5, IM B14 ja IM B34, mikä laajentaa asennusmahdollisuuksia erilaisiin koneisiin ja laitteisiin. Vahvuuksiin kuuluvat myös yhteensopivat jalat, mahdollisuus vaihtaa etukilpi, vahvistettu liitäntäkotelo, parannettu liitäntäkotelon IP55-suojaus, teräksinen tuuletinsuoja, jäähdytystehon parantamiseksi huolellisesti suunniteltu runko sekä vahvistetut laakerit.
Moottorissa on kaapeliläpiviennit 2-M20X1.5. Pakkauksen mitat 260 × 170 × 215 mm, pakkauksen paino 6,3 kg ja roottorin hitausmomentti 0,0009 kg·m² täydentävät käsittelyyn, logistiikkaan ja mekaaniseen käyttäytymiseen liittyvän teknisen kokonaiskuvan. Moottori soveltuu DOL-käynnistykseen ja teknologian tarpeiden mukaan myös ohjaukseen taajuusmuuttajalla tai pehmeäkäynnistimellä.
Sähkömoottori 1AL-71M2-2 on siten vahva valinta kompakteihin teollisuuskäyttöihin, joissa tarvitaan nopeaa toimintaa, kestävää rakennetta ja varmuutta säännölliseen käyttöön nykyaikaisessa työympäristössä.





