Kolmivaiheinen sähkömoottori: 1AL-71M1-2, 0,37 kW
| Tekniset perustiedot | |
| Moottorityyppi | 1AL-71M1-2 |
| Nimellisteho (kW) | 0,37 |
| Runkokoko (mm) | 71 |
| Napojen lukumäärä | 2 |
| Nimellisnopeus (rpm) | 2755 |
| Taajuus (Hz) | 50 |
| Sähköiset parametrit | |
| Nimellisjännite (V) | 230/400 |
| Kytkentä | △/Y |
| Nimellisvirta 230 V (A) | 1,67 |
| Nimellisvirta 400 V (A) | 0,96 |
| Hyötysuhde 100 % kuormalla (%) | 69 |
| Tehokerroin 100 % kuormalla | 0,81 |
| Käynnistys- ja vääntömomenttiominaisuudet | |
| Käynnistysmomentin suhde (LRT/RLT) | 2,2 |
| Murtomomentin suhde (BDT/RLT) | 2,3 |
| Käynnistysvirran suhde (LRA/RLA) | 6,1 |
| Roottorin hitausmomentti (kg·m²) | 0,00075 |
| Sovellettavat standardit | |
| Erittely | IEC60034-1 |
| Testaus | IEC60034-2 |
| Melu | IEC60034-9 |
| Tärinä | IEC60034-14 |
| Rakenne- ja käyttötiedot | |
| Asennustapa | B3, B5, B14, B14B, B34, B35 |
| Käyttötapa | S1 (S2, S3, S4 – S9 valinnaisena) |
| Kuormitustyyppi | Parabolinen tai lineaarinen käyrä |
| Kotelointiluokka | IP55 |
| Eristysluokka | F |
| Lämpenemäluokka | B |
| Jäähdytysmenetelmä | IC411 |
| Käynnistysmenetelmä | DOL, VFD, pehmokäynnistin |
| Pyörimissuunta | Molemmat |
| Tärinä (mm/s) | 2,8 |
| Kaapeliläpiviennit | 2-M20X1.5 |
| Käyttöolosuhteet | |
| Ympäristön lämpötila-alue | +65°C |
| Suurin asennuskorkeus | enintään 1000 m |
| Pakkaus ja mitat | |
| Pakkauksen mitat (mm) | 260*170*215 |
| Pakkauksen paino (kg) | 6 |
| Laakerit ja voitelu | |
| DE/NDE-laakerit | 6202-2Z/6202-2Z |
| Voiteluaine | Litiumpohjainen rasva nro 2 (lämpötilaluokka) |
Sähkömoottori 1AL-71M1-2 0,37 kW laitteisiin, joissa tasainen käynti ja käyttövarmuus ovat tärkeitä
Pienissä ja keskikevyissä teollisuuskäytöissä on olennaista, ettei moottori ole vain kompakti vaan pystyy työskentelemään tasaisesti koko käyttöjakson ajan. VYBO Electricin sähkömoottori 1AL-71M1-2 on suunniteltu juuri tällaisiin sovelluksiin. Se on kolmivaiheinen asynkronimoottori, jonka teho on 0,37 kW, rakenne 2-napainen ja nimellisnopeus 2755 rpm taajuudella 50 Hz. Nimellisjännite 230/400 V ja kolmio/tähti-kytkentä helpottavat integrointia tavallisiin teollisuuden kolmivaihejärjestelmiin.
Runkokoko 71 antaa mallille käytännöllisen perustan tekniikoihin, joissa odotetaan säännöllistä toimintaa, luotettavaa käynnistystä ja hyvää kestävyyttä päivittäisessä käytössä. 0,37 kW teholuokka on erityisen kiinnostava, kun käyttö hoitaa jo merkittävämpää työtehtävää mutta tilaa säästävä ratkaisu on edelleen tarpeen. Sarjaprosesseissa, tuotannon apuvaiheissa tai toistuvia käynnistyksiä sisältävissä sovelluksissa tämä moottori tarjoaa erittäin hyvän tasapainon koon, käyttövarmuuden ja käytännöllisyyden välillä.
Hyvä valinta, kun käynnistys ja tasainen käyttö vuorottelevat
1AL-71M1-2:n tehokerroin on 0,81 ja hyötysuhde 69 %. Nimellisvirta on 1,67 A 230 V jännitteellä ja 0,96 A 400 V jännitteellä, mikä antaa suunnittelijoille ja huoltoteknikoille tarkan perustan oikeaan sähköiseen mitoitukseen. Tässä teholuokassa käytännössä ratkaisevia ovat kuitenkin usein käynnistysominaisuudet ja reagointi kuorman muutoksiin. Käynnistysmomenttisuhde 2,2, maksimimomenttisuhde 2,3 ja käynnistysvirtasuhde 6,1 osoittavat, että moottori pystyy käsittelemään työskentelyyn kuuluvat käynnistykset varmasti ilman tarpeettoman epävakaata käyttäytymistä.
Tämä on erityisen tärkeää laitteissa, jotka eivät toimi vain yhdessä vakio-olosuhteessa. Syöttimet, kuljetinhaarat, pakkausmoduulit, ilmanvaihtoyksiköt tai annostelumekanismit toimivat usein rytmissä, jossa käynnistys, tasainen käynti ja kuorman muutokset vuorottelevat säännöllisesti. Juuri tällaisessa ympäristössä näkyy ero moottorin, joka vain pyörii, ja moottorin välillä, joka auttaa koko tekniikkaa toimimaan sujuvasti ja luotettavasti.
Käyttömuodot lähellä todellista tuotantoa
1AL-71M1-2 soveltuu käyttömuotoihin S1, S2, S3 ja S4-S9. Sitä voidaan siis käyttää sekä jatkuvassa käytössä että tekniikoissa, joissa kuormitus on jaksottaista tai syklistä. Käyttökerroin 1,0 vastaa nimellisiä työolosuhteita ja parabolinen tai lineaarinen kuormitusominaisuus laajentaa käyttömahdollisuuksia laitteissa, joiden vastusominaisuudet vaihtelevat käyttöjakson aikana.
Päivittäisen tuotannon kannalta tämä on käytännöllinen etu. Monissa kohteissa moottori ei käytä vain yksinkertaista tasaisesti toimivaa mekanismia. Se on usein osa prosessia, jossa annostelu, syöttö, poisto, sekoitus tai materiaalinsiirto vuorottelevat lyhyin väliajoin. Moottoriin luottaminen myös tällaisessa käyttörytmissä on tärkeää koko tekniikan sujuvuudelle.
Kestävyyttä, jolla on todellista merkitystä teollisuudessa
Moottorissa on alumiinirunko ja IP55-suojaus. Se suojaa pölyltä ja vesisuihkuilta, mikä on erittäin tärkeää päivittäisessä käytössä korjaamoissa, tuotantohalleissa ja teknisissä tiloissa. IC411-jäähdytys tukee vakaata lämpötilakäyttäytymistä pidemmissä käyttöjaksoissa ja auttaa säilyttämään luotettavan käynnin myös vaativammissa työolosuhteissa. Eristysluokka F ja lämpenemä B täydentävät kuvan säännölliseen teollisuuskäyttöön valmiista moottorista.
Tasaista käyntiä tukevat 2,8 mm/s värähtelynopeus luokassa A ja 64 dB(A) melutaso. Pienempiin tuotantolinjoihin kuuluvissa tai käyttäjän lähelle sijoitetuissa laitteissa tämä on käytännöllinen arvo. Moottori voi pyöriä molempiin suuntiin, mikä laajentaa käyttömahdollisuuksia yleis- ja suunnanvaihtomekanismeissa. Tasapainotus tehdään puolikkaalla kiilalla. Sekä DE- että NDE-puolella käytetään 6202-2Z-laakereita, jotka voidellaan nro 2 litiumpohjaisella rasvalla.
Kohteet, joihin tämä malli sopii luontevasti
0,37 kW teho ja 2755 rpm nopeus tekevät moottorista ihanteellisen tekniikoihin, joissa tarvitaan ripeää mekaanista suorituskykyä ja luotettavaa päivittäistä toimintaa. Se sopii hyvin pieniin kuljettimiin, raaka-aineen syöttimiin, pakkauslaitteisiin, merkintämoduuleihin, lajitteluyksiköihin ja annosteluasemiin. Käyttökohteita ovat myös puhallinkokonaisuudet, poistojärjestelmät, kiertovesipumput, kevyet sekoittimet, täyttötyöpisteet, laboratoriolaitteet, kokoonpanolinjat, huoltomoduulit ja tuotantojärjestelmien apuvaihteistot.
Tärkein etu on, ettei moottori toimi koneessa tarpeettoman järeänä komponenttina vaan täsmällisesti valittuna käyttönä tehtäviin, joissa luotettava työ, hyvä integroitavuus ja vakaa toiminta ovat olennaisia. Rajallisen tilan laitteissa tämä on merkittävä toiminnallinen etu.
1AL OPTIMAL -alustan edut ilman tarpeetonta monimutkaisuutta
Malli kuuluu 1AL OPTIMAL -sarjaan, joka tunnetaan hyväksi todettuna ratkaisuna sekä tavallisiin että vaativampiin käyttökohteisiin. Alustan vahvuuksia ovat hyvä yhteensopivuus, nopea ja helppo käyttöönotto, todistettu laatu ja erittäin hyvä hinta-laatusuhde. Asennuksen ja integroinnin kannalta on myös tärkeää, että sarjaa on saatavana versioina IM B3, IM B35, IM B5, IM B14 ja IM B34. Moottorissa on kaapeliläpiviennit 2-M20X1.5. Pakkauksen mitat 260 × 170 × 215 mm, pakkauksen paino 6 kg ja roottorin hitausmomentti 0,00075 kg·m² täydentävät teknisen kuvan käsittelystä ja mekaanisesta käyttäytymisestä.
Moottori soveltuu DOL-käynnistykseen sekä tarvittaessa ohjaukseen taajuusmuuttajalla tai pehmokäynnistimellä. 1AL-71M1-2 on siten käytännöllinen valinta teollisuuskäyttöihin, joissa yhdistyvät kompakti koko, vakaa toiminta ja valmius säännölliseen työskentelyyn.





