Kolmivaiheinen sähkömoottori: H27R-5001-8 900KW 6000V 50HZ
| Tekniset perustiedot | |
| Moottorityyppi | H27R 5001-8 |
| Nimellisteho (kW) | 900 |
| Runkokoko (mm) | 500 |
| Napojen lukumäärä | 8 |
| Nimellisnopeus (rpm) | 744 |
| Taajuus (Hz) | 50 |
| Sähköiset parametrit | |
| Nimellisjännite (V) | 6000 |
| Kytkentä | Y |
| Nimellisvirta (A) | 106,9 |
| Hyötysuhde 100 % kuormalla (%) | 95,7 |
| Tehokerroin 100 % kuormalla | 0,85 |
| Käynnistys- ja vääntömomenttiominaisuudet | |
| Nimellisvääntömomentti (Nm) | 11552 |
| Lukitun roottorin vääntömomenttisuhde (LRT/RLT) | 1,0 |
| Murtomomenttisuhde (BDT/RLT) | 2,1 |
| Lukitun roottorin virtasuhde (LRA/RLA) | 5,6 |
| Roottorin hitausmomentti (kg·m²) | 90 |
| Kuorman hitausmomentti (kg·m²) | 1850 |
| Lisävarusteet | |
| 6 x PT100 käämityksissä | |
| 1 x PT100 NDE-laakerissa | |
| 1 x PT100 DE-laakerissa | |
| Kondenssinestolämmitin 230 V | |
| 3 x PTC-termistori | |
| Sovellettavat standardit | |
| Erittely | IEC60034-1 |
| Testaus | IEC60034-2 |
| Melu | IEC60034-9 |
| Tärinä | IEC60034-14 |
| Rakenne- ja käyttötiedot | |
| Asennustapa | IM B3 (muut rakenteet pyynnöstä) |
| Käyttötapa | S1 (S2, S3, S4 – S9 valinnainen) |
| Kuormatyyppi | Parabolinen tai lineaarinen käyrä |
| Suojausluokka | IP55 |
| Eristysluokka | F |
| Lämpötilan nousuluokka | B |
| Jäähdytysmenetelmä | IC611 (pyynnöstä IC616, IC666) |
| Käynnistysmenetelmä | DOL, VFD, pehmokäynnistin |
| Pyörimissuunta | Molemmat |
| Tärinä (mm/s) | 2.8 |
| Roottorihäkki | kupariset roottorisauvat |
| Liitäntäkotelon tyyppi | VYBO CB1-HV |
| Käyttöolosuhteet | |
| Ympäristön lämpötila-alue (°C) | -20–+40 (-30, +50, +60 valinnainen) |
| Suurin asennuskorkeus | enintään 1000 m |
| Paino ja pintakäsittely | |
| Arvioitu paino | 5110 kg |
| Väri | RAL7030 |
| Maalipinta | kiiltävä |
| Laakerit ja voitelu | |
| DE/NDE-laakerit | NU238-C3+6040-C3/NU230-C3 |
| Voiteluaine | Litiumpohjainen rasva nro 2 (lämpötilaluokka) |
H27R 5001-8-6 on 700 rpm:n sähkömoottori, joka on suunniteltu 900 kW:n teholle ja 6000 V:n syötölle; 744 rpm:n nimellisnopeudella se mahdollistaa pienemmät energiahäviöt vaativissa teknologisissa solmukohdissa. Tämä kolmivaiheinen sähkömoottori on tarkoitettu vakaaseen käyttöön suurten HV-käyttöjen luokassa, jossa pitkäaikainen taloudellisuus, lämpövara ja luotettava tehonsiirto ovat ratkaisevia.
IE4-hyötysuhde vähentää häviöitä 700 rpm:n sähkömoottorin jatkuvassa käytössä
IE4 Super Premium -hyötysuhde auttaa rajoittamaan käyttöhäviöitä suuritehoisissa sovelluksissa, joissa jokainen hyötysuhteen prosenttiyksikkö näkyy kulutuksessa ja koko käyttölaitteen lämpöolosuhteissa. Hitsatun teräsrungon kanssa moottorin rakenne tarjoaa suuremman jäykkyyden, edullisen paino-tehosuhteen ja paremman käsiteltävyyden suurten kokonaisuuksien asennuksessa.
- Korkea hyötysuhde tukee pumppujen, kompressorien ja voimansiirtoyksiköiden taloudellista käyttöä.
- Hitsattu runko parantaa mekaanista kestävyyttä jatkuvalla kuormituksella ja teknologian aiheuttamassa tärinässä.
- 106,9 A:n nimellisvirta helpottaa tehonsyötön ja suojauskomponenttien suunnittelua HV-keskuksessa.
Momenttivara ja käynnistystuki raskailla kuormilla
Tässä 8-napaisessa sähkömoottorissa nimellisvääntömomentti on 11552 Nm, mikä tarjoaa riittävän varan sekä käynnistykseen että suurten tuotantolinjojen vakiintuneisiin käyttöolosuhteisiin. Käynnistysmomentti on 1 kertaa nimellismomentti, maksimimomentti 2,1 kertaa nimellismomentti ja käynnistysvirta 5,6 kertaa nimellisvirta, joten käynnistyksen, suojauksen ja syöttöhaaran suunnittelu voidaan perustaa tarkkaan kuormitusolettamaan. Roottorin hitausmomentti 90,0 kg·m² ja kuorman hitausmomentti 1850,0 kg·m² ovat erityisen tärkeitä kokonaisuuksissa, joihin on varastoitunut paljon energiaa.
Tässä teholuokassa myös 0,85:n tehokerroin on hyödyllinen, sillä se auttaa optimoimaan tehtaan tehonsyöttöinfrastruktuurin suunnittelua. Suurten tehtaiden käyttäjille on lisäksi käytännöllistä, että lämpenemäluokka B yhdessä eristysluokan F kanssa tarjoaa sopivan lämpö- ja eristysvaran pitkäaikaiseen käyttöön.
Vakiovarusteinen lämpösuojaus ja valvonta lisäävät käyttövarmuutta
H27R-HD-Modular-sarjassa käytetään vakiovarusteista lämpösuojausta ja valvontaa, jotka helpottavat käämityksen ja laakerien seurantaa kriittisissä käyttötavoissa. Käytännössä ratkaisu tukee ylikuormituksen, lämpötilavaihteluiden ja koneen käyttöikää lyhentävien olosuhteiden varhaista havaitsemista.
- Käämityksen ja laakerien lämpötilan mittaus auttaa havaitsemaan poikkeamat normaaliolosuhteista ajoissa.
- Kondenssinestolämmitys tukee koneen käyttövalmiutta seisokkien jälkeen ja ympäristöolosuhteiden vaihdellessa.
- DE-laakeri NU238-C3+6040-C3 ja NDE-laakeri NU230-C3 vastaavat vaativaa käyttöluokkaa.
Sovellukset erittäin luotettavassa teknologiassa
H27R 5001-8-6 -moottoria käytetään raakaveden pumppausasemissa, suurissa prosessipumpuissa, kompressoriasemissa, energiantuotannon puhaltimissa, sementtimyllyissä, valssaamoissa, suuren hitausmomentin kuljettimissa, kemianteollisuuden sekoittimissa, ekstruusiolinjoissa, paperin rullauskoneissa, jäähdytystornien puhaltimissa, murskaimissa, kaivosten vaahdotusprosesseissa ja vedenkäsittelyn teknologiayksiköissä. Kaikissa näissä sovelluksissa kolmivaiheiselta sähkömoottorilta odotetaan vakaata toimintaa, suoraviivaista mitoitusta ja pitkää käyttöikää kuormituksen alaisena.
H27R-HD-Modular-sarjassa VYBO Electric yhdistää suurjännitteisten teollisuuskäyttöjen teknisen ratkaisun OEM-projektien käytännön vaatimuksiin, joissa tehokkuus, mekaaninen jäykkyys ja ennakoitava huollettavuus ovat ratkaisevia. Jos tarvitset moottorin HV-sovellukseen painottaen käyttökustannuksia ja luotettavaa integrointia suurempaan kokonaisuuteen, ota meihin yhteyttä.
Parametrien nopea yhteenveto
900 kW:n nimellisteho, 6000 V:n jännite, 744 rpm:n nopeus, 106,9 A:n virta, 95,7 %:n hyötysuhde, 0,85:n tehokerroin, 500 mm:n runko ja 5110 kg:n pakkauspaino muodostavat vankan perustan suuren käyttölaitteen suunnittelulle. Laakeri-, hitausmomentti- ja vääntömomenttitiedot auttavat myös koneen suunnittelussa, sillä niiden avulla voidaan arvioida tarkemmin käynnistystä, kuormitusta ja linjan kokonaisenergiatasetta.

