Kolmivaiheinen sähkömoottori: H27R-4001-2 560KW 6000V 50HZ
| Tekniset perustiedot | |
| Moottorityyppi | H27R 4001-2 |
| Nimellisteho (kW) | 560 |
| Runkokoko (mm) | 400 |
| Napojen lukumäärä | 2 |
| Nimellisnopeus (rpm) | 2984 |
| Taajuus (Hz) | 50 |
| Sähköiset parametrit | |
| Nimellisjännite (V) | 6000 |
| Kytkentä | Y |
| Nimellisvirta (A) | 62,6 |
| Hyötysuhde 100 % kuormalla (%) | 96,1 |
| Tehokerroin 100 % kuormalla | 0,9 |
| Käynnistys- ja vääntömomenttiominaisuudet | |
| Nimellisvääntömomentti (Nm) | 1792 |
| Lukitun roottorin vääntömomenttisuhde (LRT/RLT) | 0,80 |
| Murtomomenttisuhde (BDT/RLT) | 2,7 |
| Lukitun roottorin virtasuhde (LRA/RLA) | 6,7 |
| Roottorin hitausmomentti (kg·m²) | 6,7 |
| Kuorman hitausmomentti (kg·m²) | 53 |
| Lisävarusteet | |
| 6 x PT100 käämityksissä | |
| 1 x PT100 NDE-laakerissa | |
| 1 x PT100 DE-laakerissa | |
| Kondenssinestolämmitin 230 V | |
| 3 x PTC-termistori | |
| Sovellettavat standardit | |
| Erittely | IEC60034-1 |
| Testaus | IEC60034-2 |
| Melu | IEC60034-9 |
| Tärinä | IEC60034-14 |
| Rakenne- ja käyttötiedot | |
| Asennustapa | IM B3 (muut rakenteet pyynnöstä) |
| Käyttötapa | S1 (S2, S3, S4 – S9 valinnainen) |
| Kuormatyyppi | Parabolinen tai lineaarinen käyrä |
| Suojausluokka | IP55 |
| Eristysluokka | F |
| Lämpötilan nousuluokka | B |
| Jäähdytysmenetelmä | IC611 (pyynnöstä IC616, IC666) |
| Käynnistysmenetelmä | DOL, VFD, pehmokäynnistin |
| Pyörimissuunta | Molemmat |
| Tärinä (mm/s) | 2.8 |
| Roottorihäkki | kupariset roottorisauvat |
| Liitäntäkotelon tyyppi | VYBO CB1-HV |
| Käyttöolosuhteet | |
| Ympäristön lämpötila-alue (°C) | -20–+40 (-30, +50, +60 valinnainen) |
| Suurin asennuskorkeus | enintään 1000 m |
| Paino ja pintakäsittely | |
| Arvioitu paino | 2700 kg |
| Väri | RAL7030 |
| Maalipinta | kiiltävä |
| Laakerit ja voitelu | |
| DE/NDE-laakerit | 6319-C3/6319-C3 |
| Voiteluaine | Litiumpohjainen rasva nro 2 (lämpötilaluokka) |
H27R 4001-2-6 on suunniteltu käyttökohteisiin, joissa jokainen hyötysuhteen prosenttiyksikkö vaikuttaa suoraan energiakustannuksiin ja teknologian käytettävyyteen. Tämä 2900 r/min sähkömoottori, jonka teho on 560 kW, tarjoaa vakaata suorituskykyä vaativiin teollisuusjärjestelmiin, joissa edellytetään pitkäaikaista käyttöä, suurta kuormitusta ja tarkasti hallittua integrointia käyttökokonaisuuteen. Käyttö 2900-3000 r/min nopeusluokassa sopii korkean tuottavuuden sovelluksiin, ja 96,1 % hyötysuhde auttaa rajoittamaan energiahäviöitä jatkuvassa käytössä. Tehokerroin 0,9 helpottaa lisäksi sähkönsyötön ja kompensoinnin mitoitusta laajoissa tuotantolinjoissa.
Energiansäästöä suuritehoisissa käyttölaitteissa 2900 r/min sähkömoottorilla
Kun tulokset määräytyvät megawattiluokan käyttölaitteiden tasolla, IE4 Super Premium -hyötysuhteella on suora taloudellinen merkitys. Tässä mallissa suurempi osa sähköenergiasta muuttuu hyödylliseksi mekaaniseksi tehoksi, mikä on erityisen edullista laitoksissa, joissa on pitkät päivittäiset käyttöjaksot, korkea käyttöaste ja tiukat käyttökustannusten optimointivaatimukset. 1792 Nm nimellismomentti antaa riittävän varan teknologisille kuormille, kun käynnistysmomentti on 0,8 kertaa nimellismomentti, maksimimomentti 2,7 kertaa ja käynnistysvirta 6,7 kertaa nimellisvirta. Tällä käyttäytymisellä on merkitystä suojauksen, käynnistyksen ja sähkönsyötön komponenttien mitoituksessa.
Runkorakenne helpottaa käsittelyä ja asennusta
Hitsattu teräsrunko tarjoaa käytännön etua sekä tuotannossa että suurten koneiden asennuksessa. Raskaampiin ratkaisuihin verrattuna se helpottaa käsittelyä, säilyttää suuren jäykkyyden ja tukee tarkkaa sijoitusta käyttökokonaisuudessa. Roottorin hitausmomentti 6,7 kg·m² ja kuorman hitausmomentti 53,0 kg·m² on otettava huomioon käynnistyksen, kytkinten halkaisijoiden ja ylikuormitussuojan asetusten suunnittelussa. 6319-C3-laakerit DE- ja NDE-puolella muodostavat luotettavan perustan pitkäaikaiselle käytölle vaativissa olosuhteissa. Tämä kaksinapainen sähkömoottori sopii siksi teknologioihin, joissa tarvitaan kompakti, jäykkä ja huoltoystävällinen ratkaisu.
Vakiomuotoinen lämpösuojaus ja valvonta häiriöttömään käyttöön
Suurissa tehtaissa vakaus riippuu myös siitä, kuinka hyvin moottori on varustettu lämpötilan valvontaan ja käämityksen suojaukseen. Vakiomuotoinen lämpösuojaus ja valvonta auttavat vähentämään suunnittelemattomien seisokkien riskiä, koska tässä teholuokassa varhainen tieto moottorin kunnosta on tärkeää huoltotoimille ja käytön suunnittelulle. Eristysluokka F yhdessä lämpenemäluokan B kanssa tukee lämmönkestävyyttä ja lisää käyttövarmuutta jatkuvassa kuormituksessa. Käyttötekniikan integraattoreille on myös tärkeää, että VYBO Electric perustaa ratkaisunsa käämityksen, laakerien ja kondenssisuojauksen valvontaan sopiviin ominaisuuksiin.
Tekniset parametrit koko käyttölaitteen suunnittelun tueksi
OEM-projektien laitevalinnoissa ja tuotantolinjojen modernisoinnissa ratkaisevia ovat tarkat tiedot, jotka siirtyvät projektidokumentaatioon ja suojauskomponenttien valintaan. 62,6 A nimellisvirta, 2984 r/min nimellisnopeus ja 560 kW teho määrittävät toimintapisteen, ja 6000 V jännite määrittää soveltuvan integroinnin suurjänniteinfrastruktuuriin. 2700 kg pakkauspaino on huomioitava logistiikassa, asennuksessa ja perustusten valmistelussa. Tuloksena on ratkaisu teknologioihin, joissa vaaditaan korkeaa käyttöjatkuvuutta ja tarkasti suunniteltua energiatasetta.
Kohteet, joissa tämä suurjännitemoottori tarjoaa suurimman hyödyn
Teollisuuskäytössä H27R 4001-2-6 sopii erityisesti kohteisiin, joissa vaaditaan suurta tehotiheyttä, luotettavaa pitkäaikaista käyttöä ja edullisia käyttökustannuksia. Tyypillisiä käyttökohteita ovat:
- Sementtitehtaiden pääpuhaltimet jatkuvalla ilmavirran säädöllä.
- Kemianteollisuuden prosessipumput, joissa vaaditaan korkeaa käytettävyyttä ja vakaata kuormitusta.
- Energiantuotannon ja kaasunkäsittelyn kompressoriyksiköt.
- Kaivostoiminnan ja kivenkäsittelyn murskaimet ja myllyt.
- Metallurgisten laitosten valssaus- ja kuljetinlinjat.
- Paperi- ja selluteollisuuden suuret sekoitusjärjestelmät.
- Raskaan tuotannon hallien ilmanvaihto- ja poistojärjestelmät.
Ratkaisu luotettavaan pitkäaikaiseen käyttöön
Jos etsit moottoria raskaasti kuormitettuun teknologiaan, tämä malli yhdistää hyötysuhteen, jäykän rakenteen ja käytännöllisen valmiuden suurempiin järjestelmiin integrointiin. Tarkasti määritetyn toimintapisteen, korkean hyötysuhteen ja kestävän rakenteen ansiosta se sopii moderneihin valmistus- ja energiaprojekteihin, joissa käyttölaitteen on toimittava luotettavasti ja taloudellisesti. Ota yhteyttä tarjousta, projektin arviointia tai ratkaisun teknistä tarkistusta varten.

