Kolmivaiheinen sähkömoottori: H27R-3553-2 450KW 6000V 50HZ
| Tekniset perustiedot | |
| Moottorityyppi | H27R 3553-2 |
| Nimellisteho (kW) | 450 |
| Runkokoko (mm) | 355 |
| Napojen lukumäärä | 2 |
| Nimellisnopeus (rpm) | 2980 |
| Taajuus (Hz) | 50 |
| Sähköiset parametrit | |
| Nimellisjännite (V) | 6000 |
| Kytkentä | Y |
| Nimellisvirta (A) | 51,6 |
| Hyötysuhde 100 % kuormalla (%) | 95,8 |
| Tehokerroin 100 % kuormalla | 0,88 |
| Käynnistys- ja vääntömomenttiominaisuudet | |
| Nimellisvääntömomentti (Nm) | 1442 |
| Lukitun roottorin vääntömomenttisuhde (LRT/RLT) | 0,90 |
| Murtomomenttisuhde (BDT/RLT) | 2,9 |
| Lukitun roottorin virtasuhde (LRA/RLA) | 6,9 |
| Roottorin hitausmomentti (kg·m²) | 4,3 |
| Kuorman hitausmomentti (kg·m²) | 63,9 |
| Lisävarusteet | |
| 6 x PT100 käämityksissä | |
| 1 x PT100 NDE-laakerissa | |
| 1 x PT100 DE-laakerissa | |
| Kondenssinestolämmitin 230 V | |
| 3 x PTC-termistori | |
| Sovellettavat standardit | |
| Erittely | IEC60034-1 |
| Testaus | IEC60034-2 |
| Melu | IEC60034-9 |
| Tärinä | IEC60034-14 |
| Rakenne- ja käyttötiedot | |
| Asennustapa | IM B3 (muut rakenteet pyynnöstä) |
| Käyttötapa | S1 (S2, S3, S4 – S9 valinnainen) |
| Kuormatyyppi | Parabolinen tai lineaarinen käyrä |
| Suojausluokka | IP55 |
| Eristysluokka | F |
| Lämpötilan nousuluokka | B |
| Jäähdytysmenetelmä | IC611 (pyynnöstä IC616, IC666) |
| Käynnistysmenetelmä | DOL, VFD, pehmokäynnistin |
| Pyörimissuunta | Molemmat |
| Tärinä (mm/s) | 2.8 |
| Roottorihäkki | kupariset roottorisauvat |
| Liitäntäkotelon tyyppi | VYBO CB1-HV |
| Käyttöolosuhteet | |
| Ympäristön lämpötila-alue (°C) | -20–+40 (-30, +50, +60 valinnainen) |
| Suurin asennuskorkeus | enintään 1000 m |
| Paino ja pintakäsittely | |
| Arvioitu paino | 2350 kg |
| Väri | RAL7030 |
| Maalipinta | kiiltävä |
| Laakerit ja voitelu | |
| DE/NDE-laakerit | 6317-C3/6317-C3 |
| Voiteluaine | Litiumpohjainen rasva nro 2 (lämpötilaluokka) |
H27R 3553-2-6 -mallinen 2900 r/min sähkömoottori tuottaa 450 kW tehon 6000 V jännitteellä ja 2980 r/min nopeudella, mikä auttaa suuria tuotantolaitoksia vähentämään energiahäviöitä ja seisokkeja pitkäkestoisessa kuormituksessa. OEM-valmistajille ja teknologisille järjestelmille tärkeitä ovat sekä käyttövakaus että koko linjaan integroinnin tehokkuus. Siksi tämä malli tukee luotettavaa käyttöä 95,8 % hyötysuhteella ja 0,88 tehokertoimella.
Hitsattu teräsrunko helpottaa suurten käyttölaitteiden asennusta
Hitsattu teräsrunko yhdistää suuren jäykkyyden helpommin käsiteltävään painoon, mikä helpottaa huoltoryhmien työtä käsittelyssä, asennuksessa ja suunnitelluissa tuotantoseisokeissa. Suljetussa jäähdytyskierrossa IC611 ilma-ilmajäähdytys pitää moottorin sisätilan erillään ulkoisista epäpuhtauksista ja parantaa soveltuvuutta pölyisiin tai syövyttäviin ympäristöihin. Ratkaisu sopii kohteisiin, joissa suurjännitesähkömoottorilta edellytetään pitkää käyttöikää ja vakaata suorituskykyä ilman tarpeettomia huoltotoimia.
- Rungon suurempi mekaaninen jäykkyys tukee tarkkaa asennusta perustukselle ja vähentää tärinää jatkuvassa kuormituksessa.
- Suljettu jäähdytys auttaa pitämään moottorin sisäosan puhtaana myös pölyä, aerosoleja tai kemiallista rasitusta sisältävissä ympäristöissä.
- Ratkaisu soveltuu suuriin teknologisiin kokonaisuuksiin, joissa valvotaan luotettavaa käyttöä ja vähäistä huoltotarvetta.
Käyttöparametrit tukevat syötön ja suojauksen mitoitusta
Käynnistysarvot ovat olennaisia käynnistyksen, suojauksen ja sähkönsyötön mitoituksessa. Käynnistysmomentti on 0,9 kertaa nimellismomentti, maksimimomentti 2,9 kertaa nimellismomentti ja käynnistysvirta 6,9 kertaa nimellisvirta. Yhdessä 51,6 A nimellisvirran kanssa nämä arvot mahdollistavat käynnistyslaitteiden ja jälkimmäisten suojakomponenttien tarkan mitoituksen. Kun nimellismomentti on 1442 Nm ja roottorin hitausmomentti 4,3 kg·m², moottori soveltuu hyvin järjestelmiin, joissa tarvitaan suurempaa momenttivaraa.
Laakerien ja pyörivän järjestelmän valinta pidentää huoltovälejä
DE-laakeri 6317-C3 ja NDE-laakeri 6317-C3 on molemmat mitoitettu kestävään käyttöön teollisissa sovelluksissa, joissa mekaaninen kuormitus on suuri. Kuorman hitausmomentti 63,9 kg·m² mahdollistaa moottorin käytön kokonaisuuksissa, joissa dynaaminen kuormitus on merkittävä, esimerkiksi kuormitettuna käynnistettäessä tai vakaassa käytössä prosessivastuksen vaihdellessa. Eristysluokka F ja lämpenemäluokka B tarjoavat varaa pitkäaikaiseen käyttöön vaativissa käyttöjaksoissa.
Käyttö energiaintensiivisissä teollisuusjärjestelmissä
Tämä 2-napainen sähkömoottori sopii erityisesti sovelluksiin, joissa suuri nopeus, vakaa momentinsiirto ja sujuva integrointi suuriin teknologisiin järjestelmiin ovat ratkaisevia. Käytännössä sitä käytetään kompressoriasemissa, syöttövesipumpuissa, energiantuotantoyksiköiden puhaltimissa, kemianteollisuuden sekoittimissa, murskaimissa, valssauslinjoissa, puhaltimissa, sentrifugeissa, ekstruusiojärjestelmissä, lietteenkäsittelyssä, raskaasti kuormitetuissa kuljettimissa sekä sementtitehtaiden ja kaivosraaka-aineiden käsittelyn teknologisissa järjestelmissä. Näissä kokonaisuuksissa se soveltuu myös kolmivaiheiseksi sähkömoottoriksi, koska se voidaan integroida helposti teollisuuden sähkönsyöttöön ja jatko-ohjaukseen.
Kun käyttöön tarvitaan luotettava HV-sähkömoottorien ratkaisu korkealla käyttövarmuudella, H27R 3553-2-6 tarjoaa tehokkuuteen, kestävyyteen ja huollettavuuteen keskittyvän vaihtoehdon. VYBO Electric toimittaa alustan suurille tehtaille ja OEM-integraattoreille, jotka hallitsevat kustannuksia laitteen koko elinkaaren ajan. Hyödynnä tarjous sähkömoottorista, joka tukee vakaata tehoa, helpompaa asennusta ja pienempiä käyttöhäviöitä vaativassa teollisuuskäytössä.
Tekniset tiedot lopullisen integroinnin tueksi
Kokonaisuutta suunniteltaessa tarkasti määritetty 2350 kg pakkauspaino auttaa myös logistiikan, nostopisteiden ja halliasennuksen suunnittelussa. Tehon, virran, nopeuden ja momentin yhdistelmä antaa suunnittelijoille tarvittavat lähtötiedot käyttölaitteiden, käynnistimien, suojareleiden ja mekaanisten liitäntöjen valintaan. Huollon ja pitkän aikavälin käytön näkökulmasta kyseessä on moottori kohteisiin, joissa luotettavuus vaikuttaa suoraan tuotannon kannattavuuteen.

