Kolmivaiheinen sähkömoottori: H27R-5603-4 2800KW 6000V 50HZ
| Tekniset perustiedot | |
| Moottorityyppi | H27R 5603-4 |
| Nimellisteho (kW) | 2800 |
| Runkokoko (mm) | 560 |
| Napojen lukumäärä | 4 |
| Nimellisnopeus (rpm) | 1494 |
| Taajuus (Hz) | 50 |
| Sähköiset parametrit | |
| Nimellisjännite (V) | 6000 |
| Kytkentä | Y |
| Nimellisvirta (A) | 307,5 |
| Hyötysuhde 100 % kuormalla (%) | 96,3 |
| Tehokerroin 100 % kuormalla | 0,91 |
| Käynnistys- ja vääntömomenttiominaisuudet | |
| Nimellisvääntömomentti (Nm) | 17898 |
| Lukitun roottorin vääntömomenttisuhde (LRT/RLT) | 0,80 |
| Murtomomenttisuhde (BDT/RLT) | 2,4 |
| Lukitun roottorin virtasuhde (LRA/RLA) | 6,5 |
| Roottorin hitausmomentti (kg·m²) | 85 |
| Kuorman hitausmomentti (kg·m²) | 1030 |
| Lisävarusteet | |
| 6 x PT100 käämityksissä | |
| 1 x PT100 NDE-laakerissa | |
| 1 x PT100 DE-laakerissa | |
| Kondenssinestolämmitin 230 V | |
| 3 x PTC-termistori | |
| Sovellettavat standardit | |
| Erittely | IEC60034-1 |
| Testaus | IEC60034-2 |
| Melu | IEC60034-9 |
| Tärinä | IEC60034-14 |
| Rakenne- ja käyttötiedot | |
| Asennustapa | IM B3 (muut rakenteet pyynnöstä) |
| Käyttötapa | S1 (S2, S3, S4 – S9 valinnainen) |
| Kuormatyyppi | Parabolinen tai lineaarinen käyrä |
| Suojausluokka | IP55 |
| Eristysluokka | F |
| Lämpötilan nousuluokka | B |
| Jäähdytysmenetelmä | IC611 (pyynnöstä IC616, IC666) |
| Käynnistysmenetelmä | DOL, VFD, pehmokäynnistin |
| Pyörimissuunta | Molemmat |
| Tärinä (mm/s) | 2.8 |
| Roottorihäkki | kupariset roottorisauvat |
| Liitäntäkotelon tyyppi | VYBO CB1-HV |
| Käyttöolosuhteet | |
| Ympäristön lämpötila-alue (°C) | -20–+40 (-30, +50, +60 valinnainen) |
| Suurin asennuskorkeus | enintään 1000 m |
| Paino ja pintakäsittely | |
| Arvioitu paino | 8300 kg |
| Väri | RAL7030 |
| Maalipinta | kiiltävä |
| Laakerit ja voitelu | |
| DE/NDE-laakerit | NU238-C3+6040-C3/NU230-C3 |
| Voiteluaine | Litiumpohjainen rasva nro 2 (lämpötilaluokka) |
Suurten käyttöjen taloudellinen toiminta alkaa oikein suunnitellusta koneesta, ja teholtaan 2800 kW:n H27R 5603-4-6 tarjoaa konkreettista mahdollisuutta vähentää energiantarvetta jatkuvassa käytössä. Tämä 1400 rpm sähkömoottori on suunniteltu 6000 V:n syötölle ja tarjoaa 1494 rpm:n nimellisnopeudella vakaata toimintaa sovelluksiin, joissa pitkäaikainen tehokkuus ja korkea tehon käytettävyys ovat ratkaisevia.
Energiatehokkuus suurissa prosessikäytöissä
Korkea 96,3 %:n hyötysuhde ja tehokerroin 0,91 auttavat vähentämään häviöitä järjestelmissä, jotka toimivat pitkiä aikoja kuormitettuina. IE4 Super Premium -hyötysuhde tarkoittaa tässä vähemmän tarpeetonta lämpöä käytössä ja parempaa taloudellista tulosta jatkuvissa teknologioissa, joissa jokainen prosenttiyksikkö näkyy todellisessa kulutuksessa. Käyttäjälle on myös tärkeää, että tämän teholuokan kolmivaiheinen sähkömoottori säilyttää vakaat käyttöolosuhteet suurissa teknologisissa kokonaisuuksissa.
Rakenne kuljetusta, asennusta ja jäykkyyttä varten
Hitsattu teräsrunko tarjoaa vahvan rakenteen suuriin teollisuuskoneisiin ja helpottaa samalla käsittelyä kuljetuksen ja asennuksen aikana. Tällä 560 mm:n runkokoolla asennus teknologiseen linjaan, linjaus kytkimen kanssa ja huolto ahtaissa tiloissa ovat helpommin hallittavissa. Pakkauksen 8300 kg:n paino vastaa vaativaan teollisuuskäyttöön tarkoitettua järeää rakennetta.
Käynnistys, momenttireservi ja verkkosuojaus
Käynnistysjärjestelmää suunniteltaessa on tärkeää huomioida 307,5 A:n nimellisvirta sekä se, että käynnistysmomentti on 0,8 kertaa nimellismomentti, maksimimomentti 2,4 kertaa nimellismomentti ja käynnistysvirta 6,5 kertaa nimellisvirta. Nimellismomentti 17898 Nm antaa moottorille reserviä vaihtelevasti kuormitettuihin teknologisiin kuormiin, mutta suojauksen ja syötön suunnittelussa on huomioitava myös roottorin hitausmomentti 85,0 kg·m² ja kuorman hitausmomentti 1030,0 kg·m². Kytkinlaitteiston, kaapelien ja suojauskomponenttien oikea mitoitus auttaa säilyttämään sekä vakaan käynnistyksen että verkon suojauksen.
Vakiovarusteinen lämpösuojaus ja valvonta tuotannossa
Moottori on valmisteltu pitkäaikaiseen käyttöön ympäristöissä, joissa käämityksen ja laakerien lämpötilojen luotettavaa valvontaa edellytetään. Lämpösuojaus ja valvonta perustuvat käämityksen ja laakerien PT100-antureihin, PTC-termistoreihin ja 230 V:n kondenssinestolämmitykseen, mikä on käytännöllistä erityisesti kausiseisokkien, ympäristön lämpötilavaihtelujen ja teknologian uudelleenkäynnistyksen yhteydessä. Eristysluokka F yhdessä lämpötilan nousuluokan B kanssa tarjoaa reserviä vaativiin käyttöolosuhteisiin.
Laakerointi raskaaseen jatkuvaan kuormitukseen
DE-laakeri NU238-C3+6040-C3 ja NDE-laakeri NU230-C3 tukevat vakautta suurilla radiaalisilla ja yhdistetyillä voimilla. Tällainen järjestely soveltuu kohteisiin, joissa odotetaan moottorilta pitkää käyttöikää ja vähäistä herkkyyttä linjausvirheille.
Tyypillinen teollisuuskäyttö
H27R 5603-4-6 -moottoria käytetään sovelluksissa, joissa vaaditaan suurta tehoa, luotettavaa käynnistystä ja pitkää käyttöjatkuvuutta.
- Suurten keskipakopumppujen käytöt energiantuotannossa ja vesihuollossa.
- Kattilayksiköiden ja polttoteknologioiden puhaltimet.
- Prosessilaitosten pääkompressorit.
- Sementtiteollisuuden murskaimet ja myllyt.
- Kaivosten ja louhosten hihnakuljettimet.
- Raskaan polymeerinkäsittelyn ekstruuderit.
- Suurten tehtaiden jäähdytyspiirien pumppausasemat.
- Kemianteollisuuden sekoittimet ja agitointilaitteet.
- Metallurgisten laitosten tyhjennysjärjestelmät.
- Teknologiset linjat, joissa hitausmomentti on suuri ja kuormitus jatkuva.
Jos tarvitset suureen prosessiin moottorin, jossa yhdistyvät tehokkuus, järeä rakenne ja täsmällinen tekninen tuki, ota meihin yhteyttä.

