Kolmivaiheinen sähkömoottori: H27R-4504-6 1000KW 6000V 50HZ
| Tekniset perustiedot | |
| Moottorityyppi | H27R 4504-6 |
| Nimellisteho (kW) | 1000 |
| Runkokoko (mm) | 450 |
| Napojen lukumäärä | 6 |
| Nimellisnopeus (rpm) | 992 |
| Taajuus (Hz) | 50 |
| Sähköiset parametrit | |
| Nimellisjännite (V) | 6000 |
| Kytkentä | Y |
| Nimellisvirta (A) | 115,7 |
| Hyötysuhde 100 % kuormalla (%) | 95,3 |
| Tehokerroin 100 % kuormalla | 0,87 |
| Käynnistys- ja vääntömomenttiominaisuudet | |
| Nimellisvääntömomentti (Nm) | 9627 |
| Lukitun roottorin vääntömomenttisuhde (LRT/RLT) | 1,10 |
| Murtomomenttisuhde (BDT/RLT) | 2,1 |
| Lukitun roottorin virtasuhde (LRA/RLA) | 6 |
| Roottorin hitausmomentti (kg·m²) | 48 |
| Kuorman hitausmomentti (kg·m²) | 1390 |
| Lisävarusteet | |
| 6 x PT100 käämityksissä | |
| 1 x PT100 NDE-laakerissa | |
| 1 x PT100 DE-laakerissa | |
| Kondenssinestolämmitin 230 V | |
| 3 x PTC-termistori | |
| Sovellettavat standardit | |
| Erittely | IEC60034-1 |
| Testaus | IEC60034-2 |
| Melu | IEC60034-9 |
| Tärinä | IEC60034-14 |
| Rakenne- ja käyttötiedot | |
| Asennustapa | IM B3 (muut rakenteet pyynnöstä) |
| Käyttötapa | S1 (S2, S3, S4 – S9 valinnainen) |
| Kuormatyyppi | Parabolinen tai lineaarinen käyrä |
| Suojausluokka | IP55 |
| Eristysluokka | F |
| Lämpötilan nousuluokka | B |
| Jäähdytysmenetelmä | IC611 (pyynnöstä IC616, IC666) |
| Käynnistysmenetelmä | DOL, VFD, pehmokäynnistin |
| Pyörimissuunta | Molemmat |
| Tärinä (mm/s) | 2.8 |
| Roottorihäkki | kupariset roottorisauvat |
| Liitäntäkotelon tyyppi | VYBO CB1-HV |
| Käyttöolosuhteet | |
| Ympäristön lämpötila-alue (°C) | -20–+40 (-30, +50, +60 valinnainen) |
| Suurin asennuskorkeus | enintään 1000 m |
| Paino ja pintakäsittely | |
| Arvioitu paino | 4810 kg |
| Väri | RAL7030 |
| Maalipinta | kiiltävä |
| Laakerit ja voitelu | |
| DE/NDE-laakerit | NU228-C3+6030-C3/NU228-C3 |
| Voiteluaine | Litiumpohjainen rasva nro 2 (lämpötilaluokka) |
H27R 4504-6-6 -mallin rakenne on tarkoitettu kohteisiin, joissa vaaditaan vakaata tehoa, pitkäaikaista luotettavuutta ja pienempiä energiakustannuksia ilman tarpeettomia kompromisseja. Tämä 900 rpm sähkömoottori HV-sähkömoottorien luokassa tuottaa 1000 kW tehon nimellisnopeudella 992 rpm ja oikein mitoitetulla käytöllä tukee taloudellista jatkuvaa toimintaa energiaintensiivisillä linjoilla.
H27R-HD-Modular-sarjassa VYBO Electric käyttää ratkaisua, jossa korkea hyötysuhde yhdistyy vankkaan mekaaniseen vakauteen. H27R 4504-6-6 saavuttaa 95,3 % hyötysuhteen ja 0,87 tehokertoimen, joten pitkien käyttöjaksojen aikana se rajoittaa häviöitä sekä verkossa että itse moottorissa. IE4 Super Premium -hyötysuhde soveltuu siten laitoksiin, jotka seuraavat energiakustannuksia reaaliajassa ja vaativat tasaista tehoa suurella kuormituksella. Hitsattu teräsrunko lisää rakenteen jäykkyyttä, mutta pienentää painoa valurautaratkaisuihin verrattuna ja helpottaa kuljetusta sekä asennusta teknisiin kokonaisuuksiin.
Energiansäästöä suurella kuormituksella 900 rpm sähkömoottorilla
Jatkuvassa käytössä on olennaista, ettei moottori tuota tarpeetonta lämpöä ja että käyttö pysyy vakaana myös mekaanisen energiantarpeen vaihdellessa. H27R 4504-6-6 käyttää kuusinapaista rakennetta, joka soveltuu suuremman hitauden prosesseihin ja tasaisen toiminnan vaatimuksiin suurten teollisuussovellusten tehoalueella. Nimellisvirta 115,7 A ja nimellisvääntömomentti 9627 Nm antavat suunnittelijoille riittävästi liikkumavaraa sähkönsyötön, käynnistysjärjestelmän ja suojauskomponenttien mitoitukseen.
Käynnistyksen suunnittelussa myös käynnistysmomentti on tärkeä: se on 1,1 kertaa nimellisvääntömomentti, maksimimomentti 2,1 kertaa nimellisvääntömomentti ja käynnistysvirta 6 kertaa nimellisvirta. Tällaiset ominaisuudet ovat käytännöllisiä tehojakokeskusten, pehmokäynnistimien, muuntajien ja ylivirtasuojauksen mitoituksessa järjestelmissä, joiden kuorman hitausmomentti on suuri, 1390,0 kg·m². Roottorin hitausmomentti 48,0 kg·m² auttaa varmistamaan koko käytön ennustettavan dynaamisen käyttäytymisen.
Käämityksen vakaus ja lämpötilan valvonta
Lämpötilanhallinta on tärkeää myös pitkien teknisten syklien kohteissa. H27R-HD-Modular-moottorit on vakiona valmisteltu sekä käämityksen että laakereiden lämpötilan seurantaan, ja rakenteessa on PT100-lämpötila-anturit, PTC-termistorit sekä lämmitys kondensaation ehkäisemiseksi. Eristysluokka F yhdessä lämpötilan nousuluokan B kanssa antaa reserviä vaativiin olosuhteisiin, joissa edellytetään pitkäaikaista käyttöä ilman suunnittelemattomia seisokkeja.
Tämä varustus on erityisen tärkeä kolmivaiheiselle sähkömoottorille ympäristössä, jossa kuormitus, lämpötila ja käyttötavat muuttuvat. Johdonmukainen lämpösuojaus tukee käämityksen suojaamista, vähentää eristysjärjestelmien heikkenemisriskiä ja lisää luotettavuutta, kun moottori integroidaan laitoksen keskitettyihin ohjausjärjestelmiin. Käytännössä tämä merkitsee parempaa laitteiston käytettävyyttä ja ennustettavampia huoltovälejä.
Käyttö suuren vääntömomentin teknisissä kokonaisuuksissa
H27R 4504-6-6:ta käytetään kohteissa, joissa tarvitaan suurta tehoa, luotettavaa käynnistystä ja tasaista toimintaa vaativissa teollisuusympäristöissä. Tämä kuusinapainen sähkömoottori soveltuu käytöille, joissa on raskaita pyöriviä osia, suuren hitauden linjoja ja laitteita, jotka käynnistetään usein hallituissa teknisissä sekvensseissä.
- Energiantuotannon ja kaukolämmön pääpuhaltimet.
- Raskaan teollisuuden pääkompressoriasemat.
- Metallurgisten laitosten valssauslinjat.
- Sementtitehtaiden murskausyksiköt.
- Raaka-aineiden käsittelyn myllyt.
- Suurten vedenjakelu- ja kuivatusjärjestelmien pumput.
- Kaivosympäristöjen ilmanvaihtoyksiköt.
- Polymeerien käsittelyn ekstruuderit.
- Kemianteollisuuden sekoittimet ja hämmentimet.
- Logistiikkakeskusten raskaasti kuormitetut kuljetushihnat.
- Prosessiteollisuuden sentrifugit.
- Materiaalinkäsittelyn granulointilinjat.
- Teollisuusyksiköiden generaattorikoneistojen käyttöyksiköt.
Laakerit ja mekaaninen kiinnitys pitkää käyttöikää varten
Mekaaninen osa on mitoitettu asennusvakauden ja käyttötarkkuuden ehdoilla. DE-laakeri NU228-C3+6030-C3 ja NDE-laakeri NU228-C3 tukevat tasaista toimintaa suurella teholla ja soveltuvat kohteisiin, joissa seurataan tärinää, käyttöikää ja käyttöparametrien toistettavuutta. Pakkauspaino 4810 kg kuvastaa suurille teknisille kokonaisuuksille tarkoitetun koneen vankkaa rakennetta.
Suurten yksiköiden sähköjärjestelmiä suunniteltaessa etuna on myös se, että tällainen moottori sopii 6000 V keskijännitetasolta syötettävien käyttöjen kokonaisuuteen. Järjestelmäintegraatiossa hyötysuhteen lisäksi tärkeitä ovat yhteensopivuus suojauksen, mittauksen ja käyttödiagnostiikan kanssa, mikä mahdollistaa seisokkien ja huoltotoimien paremman suunnittelun.
Luotettavaan käyttöön painottuvissa projekteissa ota meihin yhteyttä
Jos haluat varmistaa H27R 4504-6-6 -mallin soveltuvuuden teknologiaasi, valmistella sähkönsyötön, arvioida vääntömomenttireservin tai suunnitella integroinnin nykyiseen linjaan, ota meihin yhteyttä.

